مقالات

 • چرا ظرفیت ذخیره سازی واقعی فلش مموري استاندارد، اندكي کمتر از حجم مشخص شده در بسته بندی محصول است؟ 1399/3/12


  چرا ظرفیت ذخیره سازی واقعی فلش مموري استاندارد، اندكي کمتر از حجم مشخص شده در بسته بندی محصول است؟   

  در بعضی از مواقع، بیشتر کاربران در شرایطی قرارگرفته‌اند که ظرفیت فلش مموری یا هارددیسک به‌اندازه تبلیغ‌شده نیست.
  در این مقاله چگونگی ارزیابی ظرفیت دستگاه‌های ذخیره‌سازی از قبیل هارددیسک‌ها، فلش‌ها، دی‌وی‌دی و دیسک‌های Blu-ray در مقایسه با اندازه واقعی آن‌ها بررسی‌شده است.

  به‌طور مثال وقتی شما یک فلش مموری ۲ گیگابایتی می‌خرید ؛ هنگامی‌که آن را به کامپیوتر خود متصل می‌کنید فضای قابل‌استفاده را ۱٫۹۵ گیگابایت نشان می‌دهد. 

   این تفاوت در فضای قابل‌استفاده ذخیره‌سازی برای چیست؟

   

  تمام داده‌های رایانه به‌صورت باینری یک یا صفر ذخیره می‌شوند. هشت‌ تا از این بیت‌ها در کنار هم متداول‌ترین مورد در محاسبات یا همان بایت هستند.
  مقادیر مختلف ظرفیت ذخیره‌سازی توسط یک پیشوند تعریف‌شده است که مقدار مشخصی را نشان می‌دهد و شبیه به پیشوندهای متریک هستند.
  ازآنجاکه همه رایانه‌ها مبتنی بر ریاضی باینری هستند ، این پیشوندها هم در مبنای ۲ هستند. هر یک سطح افزایش ۲ به توان ۱۰ یا ۱۰۲۴ است. پیشوندهای رایج به شرح زیر است:

  • کیلوبایت (KB) = 1,024 بایت
  • مگابایت (MB) = 1,024 کیلوبایت یا ۱,۰۴۸,۵۷۶ بایت
  • گیگابایت (GB) = 1,024 مگابایت یا ۱,۰۷۳,۷۴۱,۸۲۴ بایت
  • ترابایت (TB) = 1,024 گیگابایت یا ۱,۰۹۹,۵۱۱,۶۲۷,۷۷۶ بایت

  ازآنجاکه مصرف‌کنندگان در مبنای ۲ فکر نمی‌کنند، تولیدکنندگان تصمیم گرفتند بیشتر ظرفیت‌های  دستگاهها را بر اساس استاندارد دسیمال یا مبنای ۱۰ که همه با آن‌ها آشنا هستیم، ارزیابی کنند.
  بنابراین، از نظر تولیدکننده ؛ یک گیگابایت برابر است با یک میلیارد بایت، و یک ترابایت برابر با یک تریلیون بایت است.
  این تقریب زمانی که از کیلوبایت استفاده می‌کردیم زیاد مشکل نبود، اما با بزرگتر شدت ظرفیت دستگاههای ذخیره سازی؛   اختلاف کل فضای واقعی در مقایسه با فضای تبلیغاتی افزایش مییابد.

  مقدارتفاوت ظرفیت هارددیسک با واقعیت:

  براین اساس، برای هر گیگابایتی که یک سازنده دستگاه ذخیره سازی ادعا می‌کند، ۷۳،۷۴۱،۸۲۴ بایت یا تقریباً ۷۰٫۳ مگابایت از فضای گزارش‌شده برای دیسک کمتر است.
  بنابراین، اگر تولیدکننده یک هارد دیسک ، ۸۰ گیگابایت (۸۰ میلیارد بایت) را تبلیغ کند، فضای واقعی دیسک حدود ۷۴٫۵ گیگابایت فضا، تقریباً ۷ درصد کمتر از تبلیغات است.  در تمام محصولات ذخیره سازی استاندارد، ظرفیت حافظه نمايش داده شده در رایانه کمتر از مقادير ذکر شده در بسته بندي محصول است. این اختلاف ناشي از راه های مختلف محاسبه ظرفيت فلش مموري  در تئوري و عمل ميباشد.
  در توليد فلش مموري، كارخانه سازنده محصول، حافظه یک مگابایت (یا 1000 × 1000 بایت) را معادل 1000 کیلوبایت در نظر مي­گيرد. در حالی که در محاسبه باینری بصورت رياضي، يك مگابايت معادل 1024 کیلوبایت است. بنابراین، برای یک دستگاه ذخیره سازی 4 گیگابایتی، ظرفيت نمايش داده شده توسط سيستم عامل ویندوز يا اندرويد، معادل 3.72 گیگابایت  محاسبه می گردد. 
  در جدول زير مقدار اختلاف حافظه اصلي دستگاه ذخيره ساز با عدد درج شده روي بسته بندي محصول براي ظرفيتهاي مختلف نمايش داده شده است.
   
  • 4GB   = approximately 3.6GB-3.8GB
  • 8GB   = approximately 7.4GB-7.6GB
  • 16GB = approximately 14.4GB-14.8GB
  • 32GB = approximately 28.5GB-30GB
  • 64GB = approximately 58.5GB-60GB
  • 128GB = approximately 110GB-124GB
   

  دلایل دیگر اختلاف ظرفیت هارددیسک:

  دلیل دیگری که باعث اختلاف فضای ذخیره‌سازی واقعی با فضای نوشته‌شده روی آن دستگاه است این است که برای اینکه هر نوع دستگاه ذخیره‌سازی کاربردی باشد؛ باید روشی برای رایانه وجود داشته باشد تا بداند کدام بیت‌های ذخیره‌شده روی آن مربوط به پرونده‌های خاص است. انواع فرمت‌های درایو بسته به رایانه متفاوت است اما برخی از رایج‌ترین آن‌ها FAT16 ، FAT32 و NTFS است.
  در هر یک از این طرح‌های قالب‌بندی، قسمتی از فضای ذخیره‌سازی به‌گونه‌ای اختصاص داده‌شده است که می‌توان داده‌های موجود در درایو را فهرست بندی کند.
  این امکان را برای رایانه یا دستگاه دیگر فراهم می‌کند تا به‌درستی خواندن و نوشتن داده‌ها در درایو را انجام دهد.

  این بدان معنی است که در هنگام فرمت کردن یک درایو، فضای ذخیره‌سازی عملکردی درایو کمتر از ظرفیت واقعی آن است.
  بسته به نوع قالب‌بندی مورداستفاده برای درایو و میزان و اندازه انواع پرونده های های موجود در سیستم، مقدار قالب‌بندی باعث کاهش فضای هارد می‌شود.
  ازآنجاکه این متغیر است ، برای تولیدکنندگان غیرممکن است که اندازه فرمت شده را بیان نمایند. این مشکل بیشتر برای فلش‌ها اتفاق می‌افتد تا هاردهایی با ظرفیت بالا.


   

  چرا ظرفیت ذخیره سازی واقعی فلش مموري استاندارد، اندكي کمتر از حجم مشخص شده در بسته بندی محصول است؟

اخبار مشابه

شما هم می توانید در مورد این محصول نظر دهید